חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ימים לבנים ארוכים – חופשה איטית בקובנה, ליטא

כנסיית מיכאל המלאך הקדוש בקובנה

אתגר הדברים הקטנים של קובנה – התכנית על כלום

האם אפשר לצאת לחופשה עירונית קצרה ולא לחזור הביתה עם הלשון בחוץ? הפנטזיה שלי היא לצאת לחופשה של כמה חודשים במקום אחד, להתמקם באיזה כפר אקזוטי, להוריד הילוך, לנהל רומן סוער עם אנטוניו השכן האיטלקי, לאמץ חתול מקומי (חתול זה מאסט, על אנטוניו וכל היתר ניתן להתפשר) ולכתוב את ספרי השלישי.

במציאות, אני נוהג להסתפק בגיחות קצרות לחו"ל, ובמקום חופשה איטית עם ספר, חתול ושכן איטלקי, אני לרוב חוזר לארץ אחרי טיול אינטנסיבי עם תחושה עמוקה ש… אני צריך חופשה. ובכן – הפעם הייתי נחוש לעשות משהו שונה.

כיכר העיריה של קובנה
כיכר העיריה של קובנה – מה הקטע של ליטא עם כדורים פורחים?

לקובנה (ליטא), העיר בה גדלה לאה גולדברג, יש הווה מעניין, שפע של מוזיאונים וגם עבר עם מורשת יהודית מפוארת שנגדעה בתקופת השואה. ולמרות זאת, היה חשוב לי ביומיים וחצי שעמדו לרשותי, לנצל את שעות האור הארוכות (לאה קוראת להם: "ימים לבנים, ארוכים") לחופשה איטית של הורדת הילוך, הנאה מהדברים הקטנים שיש לעיר להציע והמנעות ככל הניתן מכל מה ש-ח-י-י-ב-י-ם לעשות. תכנית הפעולה לחופשה הזאת היתה ברורה: התכנית על כלום. כן – כלום!


מתכננים חופשה בקובנה? אתם מוזמנים לגלול לאיזור קובנה למטייל:

מדריך קובנה למטייל | טיסות לקובנה  | איפה ישנים | מה לעשות בקובנה | מסעדות בקובנה | קניות בקובנה


 

קובנה למטייל - חופשה בקובנה | בלוג טיולים

קובנה למטייל - חופשה בקובנה | בלוג טיולים
מישהו ממש אוהב את קובנה (Kaunas) שם מעבר לנהר

 

שוטטות בקובנה עם מפה מנייר

מזג האוויר האיר לי פנים, שזה חתיכת הישג במקום עליו כתבה לאה גולדברג שיש בו רק "שבעה ימי אביב בשנה". האביב הרגעי איפשר לי לממש את התכנית על כלום, ופשוט ללכת להנאתי לאיבוד ברחובות קובנה עם מפה מנייר שאספתי בשדה התעופה, מפה אשר נתנה לי כיוון כללי אבל לא יעד מוגדר.

את השוטטות התחלתי בעיר העתיקה באיזור מצודת קובנה (לא נכנסתי!) וכיכר העיריה ומשם המשכתי דרך מדרחוב-וילנה שכולל בעיקר בתי קפה, מסעדות ואנשים שמגיעים בערבי סוף השבוע כדי ליהנות משעות ארוכות של דמדומים. כשרחוב וילנה מסתיים, מתחילות שדרות החירות – מדרחוב רחב ידיים במרכז העיר, עם שתי שדרות עצים ירוקים, חנויות ומסעדות.

כשהולכים עד קצה שדרות החירות, מתחילה להתגלות בין העצים כנסיית מיכאל המלאך הקדוש, אבל רק המצטיינים שהולכים עד סוף השדרה יזכו לראות את המבנה המרשים במלוא הדרו. למי שאוהב טבע עירוני – מאחורי מיכאל המלאך יש הר תלול ועליו פארק ירוק וחורש טבעי. על זה לאה היתה אומרת: "את תלכי בשדה" (ואני אומרת: לא תודה!).

כנסיית מיכאל המלאך הקדוש בקובנה | קובנה למטייל - חופשה בקובנה | בלוג טיולים
שווה להגיע עד סוף השדרה בשביל מיכאל | מדריך קובנה למטייל האיטי

 

קובנה למטייל - חופשה בקובנה | בלוג טיולים
משוטט בין מבנים ישנים וחדשים בקובנה

 

צפליני וגלידת בירה – קובנה על בטן מלאה

להינות מאוכל מקומי טוב, זה בהחלט רצוי וראוי בחופשה איטית שמקדשת את הדברים הקטנים. לכן ניצלתי את הסופ"ש כדי חגוג שוב על צפליני ליטאי אמיתי (מחית תפוח אדמה ממולאת), מאכל אליו התגעגעתי מאז החופשה בוילנה, אבל גם כדי לנסות מאכלים חדשים, כמו מרק סמיך מפטריות מקומיות (הליטאים מתגאים מאוד בפטריות היער שלהם), קינוח של תפוח ממולא בקרמל וארוחת ערב מעולה במבשלת בירה מקומית.

ארוחה במבשלת בירה כללה מן הסתם מנות עתירות בירה, כמו מרק בירה לפתיחה, בשר בבירה כמנה עיקרית ולקינוח – גלידת בירה מעולה (ההמלצות על מסעדות בקובנה בסוף הפוסט הזה). מבחינה קולינרית קובנה מציעה מגוון מכובד של מסעדות, החל בבתי קפה פשוטים ועד למסעדות גורמה שוות ולא מאוד יקרות.

מסעדות בקובנה למטייל - חופשה בקובנה | בלוג טיולים
צפליני, מרק פטריות סמיך ותפוח מקורמל

 

אמנות רחוב בקובנה – הפיל הורוד שמחוץ לחדר

טיול איטי ברחובות העיר אמנם מאפשר להבחין בדברים הקטנים, אבל לא משנה איזה סוג של טיילים אתם, לא תוכלו שלא להבחין בפיל הורוד שבחדר: רחובות קובנה מלאים באמנות רחוב, כאשר העבודות הגדולות והמוכרות ביותר הן הזקן החכם ("המאסטר") בסמוך למבצר קובנה, הפיל הורוד וגלריית החצר, הנמצאת במרחק קצר משם.

הפיל הורוד של קובנה - אמנות רחוב בקובנה למטייל
הפיל הורוד של קובנה
אמנות רחוב בקובנה, ליטא | קובנה למטייל - חופשה בקובנה | בלוג טיולים
המאסטר (מימין). אמנות רחוב היא אחת האטרקציות השוות של קובנה למטייל האיטי

קל לפספס את גלריית החצר אם לא יודעים שהיא שם. תזהו אותה לפי השלט בכניסה עם הכיתוב בעברית המציין שבבניין זה חי יהודה זופוביץ', שהיה ממפקדי המחתרת הציונית בגטו קובנה, וממפקדי המשטרה בגטו. לכאורה זוהי עוד חצר פנימית של בית, אלא שכאן אחד השכנים, אמן בשם Vytenis Jakas, החליט להפיח חיים בחצר, והוא מייצר בתוכה גלרייה משתנה ומתהווה של דמויות הקשורות לעיר, לשכנים (חפשו את ציור הקיר עם החתול המנוח של אחד השכנים), או לדיירי הבניין בהווה ובעבר, כמו יהודה זופוביץ' ואישתו דיטה שפרלינג, אשר שרדה את השואה.

גלריית החצר - קובנה אמנות רחוב בקובנה, ליטא | קובנה למטייל - חופשה בקובנה | בלוג טיולים
גלריית החצר בקובנה

סדקים ראשונים בתכנית על כלום  – ביקור במוזיאונים לאומנות של קובנה

החופשה בת היומיים וחצי כבר עמדה להסתיים, ובשלב הזה נפערו סדקים ב-"תכנית על כלום", כשמצאתי את עצמי נכנס לגלריה אחת לצילום ולעוד שלושה מוזיאונים מרשימים לאמנות מקומית (המלצות על מוזיאונים ואטרקציות בקובנה בתחתית הפוסט). זה המקום להזכיר שאני אולי בחרתי להוריד הילוך בקובנה, אבל אם חשוב לכם למלא את הזמן בעשייה, קובנה ידועה במבחר רחב של מוזיאונים מגוונים לכל גיל ותחומי עניין.

מוזיאונים בקובנה, ליטא | בלוג טיולים
המוזיאון הלאומי לאומנות – אמנות מקומית בקובנה
מוזיאונים בקובנה, ליטא | בלוג טיולים
Kaunas M. Žilinskas Picture Gallery

 

הכל יהיה בסדר – החתול נמצא בפרטים הקטנים

האמת היא שגם אחרי יומיים ורבע של שוטטות בעיר, אני לא בטוח שאכן הצלחתי לפצח את ה-וייב של קובנה, לא פגשתי מקומיים ואפילו הופתעתי ממיעוט האנשים ברחובות הראשיים (מדובר בעיר השניה בגודלה בליטא, כן?). מצד שני, עבורי הטיול לקובנה היה הוכחה שאני מסוגל לצאת לחופשה קצרה, לוותר על "לעשות וי" על כל אותם דברים ש-ח-י-י-ב-י-ם לראות בעיר, להוריד הילוך ולחזור עם מצברים מלאים, הרבה חוויות וטעם של עוד.

קובנה היא יעד מושלם לטיול רגוע של יומיים שלושה (הזכירה לי את פוזנן בהקשר הזה) או כחלק מחופשה משפחתית ארוכה יותר בליטא. אני בחרתי לקחת אותה באיזי וליהנות מהדברים הקטנים שיש לקובנה להציע, אבל יש לעיר הרבה תוכן מעניין למטיילים חובבי ההיסטוריה, לאוהבי הקניות ולמשפחות עם ילדים.

ואפרופו הדברים הקטנים – אם תקחו את הזמן שלכם בקובנה ותשוטטו באיטיות ברחובותיה, תגלו בשלב כלשהו את החתול של קובנה – גרפיטי פשוט המורכב מארבעה קווים, שאחרי שתזהו אותו בפעם הראשונה, תגלו אותו פתאום בכל פינה בעיר. למעשה, החתול מופיע גם בחלק מהתמונות בפוסט הזה (תגללו למעלה ותבדקו אותי!).

החתול של קובנה ליטא
החתול נמצא בפרטים הקטנים

את החתול יצר אמן מקומי אנונימי לפני כעשור, כדי להעלות חיוך על פני אנשי המקום ולומר להם שהכל יהיה בסדר (לראיון עם היוצר). מאז החתול הראשון, חתולים נוספים החלו לצוץ בכל פינה, על בניינים, חפצים ואפילו כקעקוע מבוקש. בקובנה, כך מסתבר, החתולים נמצאים בפרטים הקטנים.

אז נכון שקובנה היא לא יעד אקזוטי, לא תעברו לכאן לכמה חודשים, לא תנהלו פה רומן סוער עם אנטוניו השכן האיטלקי ולא תכתבו פה את ספרכם השלישי. אבל אם תגיעו לחופשה קצרה, תדעו שחתול – יש. וחתול זה מאסט, על אנטוניו וכל היתר ניתן להתפשר.

החתול של קובנה | חופשה בקובנה | בלוג טיולים
חתולי הדברים הקטנים – אחת האטרקציות של קובנה למטייל האיטי

 

 

עוד קצת תמונות מקובנה?

 


מתכננים חופשה בקובנה? אתם מוזמנים לגלול לאיזור קובנה למטייל:

מדריך קובנה למטייל | טיסות לקובנה  | איפה ישנים | מה לעשות בקובנה | מסעדות בקובנה | קניות בקובנה


קריאה נוספת:

 1. פוסט מהחופשה בוילנה, גם היא בליטא (וגם שם מוזכרים חתולים)
 2. הבלוגרית ינינה אפק מהבלוג "אפקים מטיילים" כתבה על המוזיאונים של קובנה
 3. הבלוגרית שיר ים פסקה מהבלוג צ'ק אין/אאוט כתבה על טיסה בכדור פורח בקובנה
 4. הבלוגרית מיכל בן ארי מנור מהבלוג "רואה עולם"כתבה על מה לעשות בקובנה עם ילדים
 5. ראיון עם האמן המיסתורי שיצר את החתול של קובנה  (אנגלית)
 6. פוסט שמסביר את סיפור האהבה שלי עם חתולים

כל הפוסטים מליטא מחכים לכם כאן, ואם אתם אוהבים לטוס למקומות רחוקים? מוזמנים לצלול ולקרוא על טיולים נוספים בחו"ל

קובנה עשתה לכם חשק ללאה גולדברג?

 


מדריך קובנה למטייל בליטא: מלונות, תחבורה ואטרקציות


 

חופשה זולה במזרח אירופה – למי מתאימה חופשה בקובנה?

קובנה היא לא העיר המסעירה בעולם – בואו נשים את זה על השולחן. אבל היא בהחלט מתאימה לחופשה קצרה, רגועה וזולה לבד, בזוג, עם חברים או עם ילדים. אפשר להגיע אליה באופן מיוחד או לשלב אותה כחלק מטיול בוילנה ואיזורים נוספים של ליטא. בעיר יש שפע מוזיאונים מכל הסוגים, מדרחוב, מסעדות טובות וזולות, פארקים ואתרי מורשת יהודית, כך שיש לעיר מה להציע ולכם נותר רק לבחור מה מכל השפע הזה תרצו לקחת.

 

טיסות לקובנה – איך מגיעים לקובנה?

לרוב אני ממליץ לבדוק מחירים באתר סקייסקנר (קובנה באנגלית: Kaunas), אבל לקובנה יש רק טיסה ישירה אחת עם חברת ריינאייר.

בשנה האחרונה בוטלו הטיסות הישירות מתל אביב לקובנה, לכן ניתן להגיע לעיר בטיסה לוילנה, ומשם להמשיך ברכבת לקובנה (כשעה וחצי ברכבת). אפשרות נוספת היא לטוס לקובנה דרך יעד ביניים (כמו ורשה), אבל זו אופציה יקרה באופן משמעותי. אם אתם מגיעים לקובנה כחלק מחופשה ארוכה יותר בליטא עם ילדים, כדאי לבדוק גם את הטיסות לוילנה בחברות תעופה נוספות  (וילנה באנגלית: Vilnius).

 

באיזה איזור לישון?

מומלץ לחפש מלון או דירה בעיר העתיקה של קובנה – כל מה שקרוב לרחוב וילנה (Vilniaus gatvė). איזור מעולה נוסף ללינה הוא מרכז העיר, בקרבת רחוב Laisvės al (שדרות החירות). מדובר במדרחוב ענקי וכדאי להתמקד במלונות הנמצאים במרכזו או יותר מערבה, לכיוון העיר העתיקה של קובנה.

 

דירת איירבנב מומלצת בקובנה למטייל יחיד או זוג

אני ממליץ על הדירה: Old town studio apartment. במציאות היא נראית הרבה יותר טוב מאשר בתמונות והמיקום שלה מעולה: בסמוך למדרחוב וקרוב יחסית לכיכר העירייה – הדירה מומלצת בחום! אם אתם עדיין לא רשומים ל-Airbnb תוכלו להירשם דרכי ולקבל הנחה של 150 ש"ח, על הזמנות מעל 290 ש"ח. לקבלת קופון 150 ש"ח באיירבנב>>

 

מלונות מומלצים בקובנה למטייל העצמאי

המלונות בקובנה זולים, אבל קחו בחשבון שגם מלונות 4 כוכבים בקובנה יכולים להיות מיושנים, כך ששווה לבחון גם דירות איירבנב.  מלונות מומלצים:

 • מלון HOF – מלון 4 כוכבים במרכז העיר, קרוב לשדירות החירות ובמרחק הליכה קצר לבית הכנסת הגדול, לפיל הורוד ולגלריית החצר.
 • מלון Kaunas – גם הוא מלון 4 כוכבים במרכז העיר, ממש על שדרות החירות (Laisvės al). שימו לב שיש כמה מלונות עם השם Kaunas (קובנה).
 • מלון Daugirdas – מלון 4 כוכבים בעיר העתיקה, ממש קרוב לכיכר העירייה ונקודת מוצא מעולה לסיור בעיר העתיקה.
 • מלון Park Inn by Radisson – מלון 4 כוכבים במרכז העיר, קרוב לשדירות החירות ובמרחק הליכה מכנסיית מיכאל המלאך.

 

איך מגיעים לעיר משדה התעופה? קופון הנחה

הדרך הנוחה ביותר להגעה משדה התעופה של קובנה אל מרכז העיר הוא מונית של Bolt-Taxify, בעלות של 11 יורו. מדובר בשירות דמוי גט-טקסי או אובר (איו אובר בקובנה!). הוא זול, המחיר נקבע מראש וניתן לשלם במזומן או באשראי. מידע נוסף על מוניות Taxify ניתן למצוא באתר לשכת התיירות של קובנה. הם מבטיחים שם גם הנחה של 7 יורו בשימוש בקוד: KAUNASIN.

 

התניידות בתחבורה ציבורית:

אם אתם אוהבים לחרוש ערים ברגל – ניתן להסתדר בקובנה גם ללא תחבורה ציבורית. אם אתם אנשים של תחבורה ציבורית – לקובנה יש אוטובוסים חשמליים נוחים. ניתן לרכוש מהנהג כרטיס נסיעה מנייר, תקפים עד לירידה מהאוטובוס (1 יורו, הביאו כסף מדויק). אפשרות נוספת היא לקנות רב-קו באחד מדוכני העיתונים בעיר.למידע נוסף על תחבורה ציבורית בקובנה 

 

מה עושים בקובנה, ליטא:

די קשה לבחור, כי לקובנה יש מגוון רחב של מוזיאונים, אתרים היסטוריים ואטרקציות.

 1. שוטטות ברגל – לשוטט בקובנה ברגל מאיזור טירת קובנה, דרך כיכר העיריה, להמשיך במדרחוב של רחוב וילנה (Vilniaus gatvė), להמשיך דרך המעבר התת קרקעי למדרחוב של שדרות Laisvės al (חלק גדול מהשדרה בשיפוצים, נכון לכתיבת שורות אלה), ולהגיע לבסוף לכנסיית מיכאל המלאך הקדוש. כל הסיפור הוא 30-40 דקות הליכה למטייל הממוצע.
 2. אמנות רחוב – אמנות רחוב היא אחת האטקרציות הבולטות של קובנה, במיוחד למי שמשוטט בה ברגל. תוכלו למצוא את כל הפינות החבויות עם אמנות הרחוב במפת העיר קובנה של לשכת התיירות המקומית. את המפה ניתן לקחת בדוכן ביציאה משדה התעופה או בקבלה של המלון). אם צריך לבחור – אל תחמיצו את הפיל הורוד, את גלריית החצר (Kiemo Galerija) הממוקמת ממש קרוב לשם ואת המאסטר (הזקן החכם), שלמרגלותיו מתקיים שוק איכרים בימי שבת בבוקר. אמנות רחוב היא אטרקציה הזמינה עבורכם 24/7. עם זאת, שימו לב שגלריית החצר נמצאת בחצר של בית אמיתי – מומלץ להפעיל שיקול דעת מבחינת שעות הביקור ושמירה על השקט.
 3. קובנה מזווית אחרת – אם שוטטות רגלית נראית לכם קלה מדי, נסו לשוט בקיאקים בקובנה ותזכו לחוות את העיר מנקודה אחרת לגמרי. המחיר הוא 580 ש"ח לקבוצה (עד 8 אנשים). ניתן גם לטוס בכדור פורח בקובנה, כפי שמתארת הבלוגרית שיר-ים פסקה מהבלוג צ'ק אין אאוט.
 4. היסטוריה יהודית בקובנה  – בית הכנסת עדיין פעיל וניתן לבקר בו בתיאום מראש. הפורט התשיעי נמצא במרחק כמה קילומטרים מהעיר. באתר זה נטבחו כ-20,000 בני אדם, מתוכם יותר מ-15,000 יהודים (לאתר הפורט התשיעי). במרכז קובנה נמצא גם בית סוגיהארה – ביתו של הדיפלומט היפני סוגיהרה, אשר הנפיק ליהודים תעודות מעבר ליפן, וכך הציל אלפים מהשמדה (לאתר המוזיאון).
 5. מוזיאונים לאמנות בקובנה – המוזיאון הלאומי לאומנות מציג את אוסף יצירותיו של הצייר הליטאי מ.ק צ'יורליוניס ואגפים עם יצירות ותערוכות אחרות (M. K. Čiurlionis National Art Museum). גלריית הציורים של קובנה – היא מוזיאון לא קטן לאמנות מודרנית, עם ציורים (וגם מיצבים שונים) של אמנים ליטאיים (Kaunas Picture Gallery). מוזיאון גדול נוסף הוא Kaunas M. Žilinskas Picture Gallery הנמצא בסמוך לכנסיית מיכאל המלאך הקדוש (אתר)

 

מסעדות בקובנה:

יש מבחר לא רע של מסעדות שוות בעיר, מבתי קפה קטנים, דרך מסעדות לאורך העיר העתיקה ומרכז העיר, ועד למסעדות גורמה במחירים שפויים יחסית.

 

מסעדות מומלצות:

 1. מסעדת Etno Dvaras – אוכל ליטאי בכיכר העירייה, במחירים עממיים. זו הזדמנות לאכול מרק פטריות סמיך, ללגום בירה מקומית וכמובן, לאכול צפליני – המאכל הלאומי (פייסבוק).
 2. מסעדת Avilys – אנחנו עולים קצת ברמה, אבל לא מגיעים לשלב מסעדות הגורמה. מסעדת אביליס היא  מבשלת בירה שמגישה אוכל מעולה, עם לא מעט מנות על בסיס בירה. שתיתי שם בירת דבש, נשנשתי לחם בחמאת-כשות (hops) ומפאת חוסר מקום בבטן ויתרתי על מנת פתיחה של שזיפים עם בייקון שנשמעה מעולה. המרק קרם בירה ובשר היה מעולה, וכך גם מנת הבשר בבירה והגלידה לקינוח – גלידת בירה כמובן. ארוחה מלאה כולל שתיה ובירה עלו כ-35 יורו. בתל אביב זו היתה ארוחה של 200 ש"ח, לפחות (אתר).
 3. פאב מסעדה Lithuanian Pub Entry – האמת היא שלא אכלתי שם ארוחה שלמה, אלא הגעתי במיוחד כדי לנסות קינוח שווה במיוחד שלא מופיע בתפריט הרגיל בפתח המסעדה. מדובר בתפוח מקורמל ובמילוי קרמל. מדובר בקינוח מושחת ברמה של כנסת ישראל (פייסבוק)

 

מרכזי קניות בקובנה

 1. קניון אקרופוליס –  הסניף הקובנאי של רשת הקניונים אקרופוליס הידועה במדינות הבלטיות (Akropolis)
 2. קניון מגה – ממוקם מחוץ לעיר. אפשר לשלב אותו בנסיעה לפורט התשיעי (Mega)
 3. קניון מולה – גם הוא ממוקם מחוץ לעיר (Mola)

 

קובנה למטיילים עם ילדים

אני לא באמת יודע להמליץ על אטרקציות מותאמות לילדים בקובנה, אבל חשוב לי לי לציין שבעיר שופעת מוזיאונים – יש לא מעט אפשרויות אני ממליץ לכם לקרוא את הפוסט הזה על קובנה עם ילדים, מאת מאת מיכל בן ארי מנור מהבלוג "רואה עולם" וגם את הפוסט של הבלוגרית ינינה אפק מהבלוג "אפקים מטיילים", על מוזיאונים ואמנות רחוב בקובנה.

 

5 3 votes
Article Rating

איך תוכלו לעזור לבלוג הצילום?

אני שמח לעזור למטיילים באמצעות הוספת המלצות אישיות ומידע שימושי . חלק מהקישורים למלונות ולאטרקציות הם קישורי שותפים, והם מזכים אותי בעמלה קטנה על כל הזמנה של מלון או אטרקציה שתבצעו דרך האתר, ללא כל עלות מצידכם. הזמנת מלונות ואטרקציות באתר עוזרת מאוד בתפעולו – תודה ❤

עפר קידר
עפר קידר

קוראים לי עפר קידר – לשעבר הייטקיסט וכיום צלם ובלוגר טיולים. את בלוג הצילום: "המצלמה מוסיפה חמישה קילו" הקמתי בשנת 2014 ואני מנסה לשלב בו את האהבות הגדולות שלי שהן טיולים בעולם וצילום של אנשים ותרבויות.

נראה לי שהפוסטים האלו ימצאו חן בעיניך:

מה דעתך על הפוסט?
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
המצלמה מוסיפה חמישה קילו - בלוג הצילום של עפר קידר

מצטרפים

לרשימת ה-VIP של "המצלמה מוסיפה"

מקבלים

עדכונים במייל על פוסטים חדשים – לפני כולם!

נהנים!

נהנים מתמונות ותוכן מעניינים מפעם לפעם. תוכלו להסיר את עצמכם מהרשימה בכל עת.

דילוג לתוכן