טיפים לצילום אוכל לאינסטגרם - בלוג הצילום של עופר קידר

חמישה טיפים לצילום אוכל לאינסטגרם

אם גם אתם כמוני אוהבים לצלם אוכל בסמארטפון, להוסיף פילטר מוגזם ה-ר-ב-ה יותר מידי ולהעלות את התמונה לאינסטגרם – הפוסט הזה מוקדש לכם. כן כן, אני יודע שיש אנשים שסולדים מהמנהג המגונה של צילום אוכל במסעדות או בתי קפה, אבל העובדות מדברות בעד עצמן: אינסטגרם מפוצצת בתמונות של אוכל ואני עוקב אחרי לא מעט אנשים, רק בזכות התמונות מעוררות התיאבון שהם מעלים. אז איך מצלמים תמונות אוכל לאינסטגרם? ריכזתי עבורכם חמישה טיפים לצילום אוכל, שיכולים להתאים לרשת התמונות הריבועיות. אשמח לשמוע מכם מה הטיפים שלכם לצילום אוכל.

הערה: רוב התמונות בפוסט הזה צולמו באייפון 4 ונערכו באופן מוגזם, כראוי לאינסטגרם – תתמודדו… ☺


הרכיבו את התמונה

אינסטגרם החליטו שהתמונות יהיה ריבועיות – כל השאר תלוי בכם. הרחיקו מהתמונה אלמנטים שמסיטים את תשומת הלב מהאוכל, כמו לדוגמה מפית או סכום מלוכלכים. הכניסו לתמונה אלמנטים שנותנים פרופרציה. למשל, כפית ליד עוגת קצפת תעזור להבין מה גודל המנה וגם תגרום לצופה לרצות להושיט יד לכפית ולקחת ביס.

 

Nature is art

A photo posted by Ofer Keidar (@oferkeidar) on


 קונטקסט – איפה אני?
ניתן למצוא הרבה תמונות אוכל באינסטגרם הכוללות רק צלחת אוכל או כוס קפה. אני לרוב אעדיף תמונות שעוזרות לי להבין איפה אני נמצא. האם מדובר בסטייק ולצידו כוס יין אדום המוגשים על שולחן עטוף מפה לבנה במסעדה? האם כוס הקפה שצילמתם מונחת על המשטח במטבח בדירה תל אביבית ישנה או אולי על ספר הלימוד או המחשב הנייד? בכל מקרה, האווירה שהתמונה שלכם תשדר תשתנה בהתאם להקשר שבחרתם להציג. טיפ: נסו לבחור קונטקסט לא שגרתי כדי לעורר עניין, לדוגמה: כוס קפה על שפת המדרכה.

 

 

Preparing for the last supper (of Rosh Hashana)

 

A photo posted by Ofer Keidar (@oferkeidar) on


צלמו מקרוב
נכון שביקשתי קונטקסט כדי להבין איפה האוכל ממוקם, אבל זה לא אומר שצריך להכניס את כ-ל מי שיושב סביב השולחן לתמונה – זה פשוט לא מעניין. לפעמים דווקא צילום מקרוב יעשה את העבודה ויגרום לצופה להזיל ריר. חשבו מה יעורר תיאבון בקרב עוקבי האינסטגרם שלכם. סביר להניח שרוטב שוקולד חם ניגר מעוגה יראה טוב מקרוב, בעוד שצילום העין של דג הבורי שלכם יעורר בהם בחילה.

 

 

A photo posted by Ofer Keidar (@oferkeidar) on


 תאורה
אחת הטעויות הנפוצות שרואים באינסטגרם, היא צילום אוכל בתאורה לא מחמיאה. גם האוכל הטוב ביותר לא יעורר תאבון בתאורה חשוכה מידי או יותר גרוע: בתאורה חשוכה בשילוב של פלאש מהסמארטפון של הצלם הפושע. בקיצור – השתדלו להשתמש בתאורה טבעית המגיעה מהחלון. טיפים לצילום אוכל לאינסטגרם - בלוג הצילום של עופר קידר


 זוית הצילום
אין באמת זוית אחת שתמיד מתאימה לכל המאכלים ולכל סוגי התאורה. בגדול, צילום ב-45 מעלות תואם לאופן שבו אנחנו לרוב רואים אוכל. צילום כזה יתן לאוכל שלכם מראה תלת מימדי וריאליסטי. צילום אוכל מלמעלה (90 מעלות) מאוד נפוץ באינסטגרם והוא יקנה לתמונה שלכם מראה עכשווי, אבל שטוח. במילים אחרות: אי אפשר לדעת מהזוית הזו, שמתחת לקצפת של הקינוח שלכם מסתתרות שכבות שוקולד בשלושה צבעים. צילום בגובה השולחן (אפס מעלות) יכול לתת מענה בדיוק למקרים כאלו. זוית צילום כזו תתאים לאוכל גבוה בכוס זכוכית, כמו קינוח המורכב מכמה שכבות ועליו הר קצפת ודובדבן.

 

  Personal sized crumble in the making   A photo posted by Ofer Keidar (@oferkeidar) on


טיפ בונוס: טשטשו את הרקע – מומלץ לטשטש קלות את הרקע כדי שהעין של הצופה תתמקד באוכל. במצלמות מקצועיות ניתן לשלוט בעומק השדה על ידי פתיחת וסגירה של הצמצם. כשמצלמים בנייד, אפשר ליצור אפקט טשטוש דומה באמצעות כלי העריכה של אינסטגרם (Tilt Shift) וגם באמצעות אפליקצית עריכת תמונות, כמו Snapseed החביבה עלי.

 

#gazpacho A photo posted by Ofer Keidar (@oferkeidar) on


אם גם לכם יש טיפים לגבי איך לצלם תמונות אוכל לאינסטגרם, אתם מוזמנים לכתוב לי. גם קישורים לחשבונות אינסטגרם מומלצים לחובבי הז'אנר יתקבלו בברכה (אולי בעתיד אכין רשימת חשבונות אינסטגרים מומלצים לצילומי אוכל).

מה אתם אומרים?